Konkurencje narciarskie i zjazdowe

Różne konkurencje narciarstwa alpejskiego

Zjazd

Jest to najszybsza konkurencja, posiadająca najdłuższe trasy spośród wszystkich innych konkurencji narciarstwa alpejskiego. Zjazd łączy olbrzymią szybkość, niezwykłą technikę i niesamowitą odwagę.


Slalom i slalom gigant

Trasy slalomu są krótsze ale obejmują większą ilość bramek i do tego bramek o wiele węższych.
Slalom gigant wymaga dużej precyzji, odpowiednie wyczucie rytmu i dużo siły, aby odpowiednio podejść do każdego zakrętu.
Jak sama nazwa wskazuje trasa slalomu gigant jest dłuższa od zwykłego slalomu. Również bramki są rzadziej rozstawione, co pozwala na szersze zakręty.


Super G

Konkurencja ta stanowi kompromis między zjazdem a slalomem gigant. Różnica poziomów między startem a metą w Super-G jest trochę mniejsza niż przy zjeździe, ale trasa jest przygotowana prawie w ten sam sposób.
W przeciwieństwie do zjazdu zawodnicy nie mogą trenować na trasie przed oficjalnymi zawodami. Ponieważ nie mają dużo czasu na rekonesans, muszą umieć szybko zapamiętać fizyczne parametry trasy.


Skok narciarski

Sport zimowy, w którym narciarze zjeżdżają ze skoczni celem odbicia się (próg) i wykonania jak najdłuższego skoku.
Sędziowie oceniają nie tylko odległość uzyskaną przez zawodnika, ale również styl skoku i lądowanie. Używane są długie i szerokie narty.


Kombinacja

Kombinacja należy teraz do prawdziwych konkurencji, ponieważ uczestnicy rozgrywają w tym samym dniu najpierw zjazd, a następnie slalom.
Konkurencja ta pozwala na wyłonienie wszechstronnych narciarzy, którzy potrafią rozegrać szybki zjazd, a następnie wykazać się zręcznością i techniką w slalomie.


Narciarstwo biegowe

Biegi narciarskie uprawiane są na terenach płaskich i pagórkowatych. Należą one do rodziny sportów narciarstwa klasycznego, która obejmuje również kombinację norweską oraz biathlon. Jest to prawdziwy wytrzymałościowy sport zimowy.


Narciarstwo pozatrasowe

Narciarstwo lub surfing pozatrasowy polega na zjeżdżaniu na nieoznaczonych, nienadzorowanych trasach bez zbitego śniegu. Dyscyplina ta dostarcza więcej wrażeń niż uprawianie nart na trasach, ale jest również bardziej niebezpieczna.
Należy więc zachować ostrożność i uprawiać ją z przewodnikiem.

Definicje związane z ekstremalnym narciarstwem i snowboardingiem

Dyscyplina narciarska uległa poważnym zmianom w ostatnich latach. Wcześniejsze narciarstwo opierało się na zjeździe, slalomie, skokach narciarskich itd. Dzięki ulepszeniu metod produkcji i dostosowaniu technologii desek do snowboardu w nartach pojawiły się narty z podwójnym dziobem, co umożliwiło narciarzom uprawianie sportów uważanych za ekstremalne. Ewolucja narciarstwa spowodowała pojawienie się terminów technicznych, które są coraz szerzej używane:


Rider

Termin ten określa narciarzy i snowboardzistów uprawiających ich sport w sposób ekstremalny (freestyle, pozatrasowy, itd.).


Freestyle

Freestyle polega na wykonywaniu jak najefektowniejszych ewolucji w powietrzu, coraz wyższych skoków, zjeżdżając na metalowych poręczach, lub łącząc wszystkie te elementy. Jest to narciarstwo akrobatyczne umożliwiające pełną fantazję.


Freeride

Freeride polega na wspięciu się na szczyt góry lub na jeździe poza wyznaczonymi trasami (narciarstwo pozatrasowe) i zjazd w głębokim puchu, rysując pierwszy ślad na śniegu, unikając jednocześnie lawiny i szczeliny. W tym sporcie narciarz ma większe możliwości gry na stoku: duże łuki, zakręty "on the lip", itd.


Triki

Ewolucje wykonywane przez narciarza lub snowboardzisty.


Skicross / Boardercross

Konkurencje te uprawiane są na trasie składającej się z nierówności i podwyższanych zakrętów celem urozmaicenia wyścigu czterech narciarzy lub snowboardzistów gotowych na wszystko, aby wyprzedzić pozostałych.
Co daje w rezultacie nieokiełznaną jazdę ze skokami i upadkami. Prawdziwa bomba.


Halfpipe

Halfpipe (co oznacza dosłownie "pół-rury") to ośnieżona struktura wykorzystywana do narciarstwa freestyle i snowboardu. Struktura ta umożliwia wykonywanie ewolucji powietrznych.


Slopestyle

Slopestyle to konkurencja uprawiana na trasie, która posiada wszystkie moduły proponowane przez freestyle: boksy, skocznie, poręcze i halfpipe, itd.
Narciarz musie postarać się połączyć wszystkie te moduły. Slopestyle jest o wiele bardziej skomplikowaną konkurencją niż Big Air (wielki skok) i staje się referencją dla dyscypliny Freestyle, uprawianą na halfpipe.


Backcountry freestyle

Połączenie dyscyplin Freeride oraz Freestyle. Polega on na wykonywaniu ewolucji na kickersach wycinanych poza trasami (backcountry), wykorzystując naturalne elementy przyrody, takie jak wąwozy, urwiska, drzewa, itd.
Narty do freestyle backcountry są szersze niż w przypadku klasycznego freestyle, ponieważ jazda i lądowanie mają miejsce na nieprzygotowanym śniegu.


Flat

Flat polega na wykonywaniu szeregu trików na nartach lub na desce do snowboardu na trasie, wykorzystując czasem urozmaicenia terenu.